3 Mart 2010 Çarşamba

Etli Kurufasülye

Benim annemle babam yaklaşık 30 yıldır evliler. Babam tam bir kurufasülye pilav hastasıdır. Birazdan yazdıklarımı okuyunca hastasıdır kelimesinin yetersiz olduğunu anlayacaksınız:)

Annem evlendiği ilk günden beri istisnasız her gün kurufasülye pilav pişirir. Babam hangi saatte eve gelirse gelsin mutlaka yemekte bu ikinin olması gerekir. Başka yemek olsa da çok sesini çıkarmaz ama yüzünden memnun olmadığını anlardık hep. Bu kurufasülye mevzusu için taa İspir lerden özel fasülyeler gelir filan o derece. Mesela babam yemek yemeden bir şekilde evde pilav ya da fasülye bitti annem saat kaç olursa olsun annem hemen kalkar pilav pişirir filan:)

Küçük bir ilçede otururduk biz. Orda alışveriş yaptığımız bir market vardı. Bir gün marketin sahibi "Yenge size bişey soracağım ama lütfen yanlış anlamayın " demiş:) Annem de "buyrun sorabilirsiniz demiş" . Adam " Yaw yenge sürekli pirinç alıyorsunuz burdan. Bunları başka bir yere satıyor musunuz " demez mi? Annem gülme krizine girerek babamın bu durumundan bahsetmiş :))) Yaaa durum bu kadar vahim yani:)


Durum böyle olunca ben kurufasülye pilavı yüz yıl görmesem aramam. Arasıra eşim çok isterse ona yapıyorum o kadar:)


Gelelim tarife;

Kurufasilyenin salçalısı ve bol etlisi makbuldür.

Malzemeler;
  • 2 su bardağı kurufasülye (akşamdan soğuk su ile ıslatın. Islattığınız suya biraz şeker katın)
  • 1 tane büyükboy ince doğranmış soğan
  • 250 gr kuşbaşı et. Aslında küçük kaburga kemikli de çok güzel oluyor.
  • 1 yemek kaşığı biber salçası
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 çay kaşığı kimyon
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
Yapılışı;

Zeytinyağını tencerede kızdırıp etleri içine atın. Etler suyunu salıp yeniden çekene kadar etleri kavurun. Sonra tereyağını ekleyin ve soğanları da ekleyip kavurun. Soğanlar ölünce salçayı ve fasülyeleri katın. Kısık ateşte 10 dk filan bu şekilde kavurun. Sonra yeteri kadar soğuk su ilave edip fasülyeyi pişmeye bırakın. Pişmesine yakın tuzu ve kimyonu ekleyin. Afiyet olsun.